-0.2 C
Skopje
Tuesday, October 26, 2021

Нова кривична за собрансикиот спикер Талат Џафери

Најчитани вести

Партијата Левица поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери, поради, како што велат, постоење основано сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“.

„Од Левица велат дека џафери го протнал законот џза државјанство со европско знаменце, без да ги запази процедурите и најпрво да го врати законот на доработка.“

Талат џафери без да го вреати законот на доработка го протурка, во брза легислативна постапка, контроверзниот предлог на закон за изменување и дополнување на законот за државјанството на Република Македонија – по скратена постапка, со што на пратениците им нанесе директна и индиректна штета, преку узурпација на неприкосновеното субјективно пратеничко право на говор„ се наведува во соопштението.

Од Кабинетот на собранискиот спикер нема коментар за кривичната пријава за него.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com