17.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Нова вакцина против Ковид-19 – една доза ќе биде доволна за заштита од вирусот!

Најчитани вести

Веста за новата протеинска вакцина на француската компанија „Санофи“, го разбуди интересот кај луѓето со тоа колку е ефективна и како се разликува од достапните вакцини.

Познатиот имунолог Златко Тробоњача ја објасни разликата помеѓу постојните векторски вакцини и вакцината што наскоро треба да пристигне.

„Нема генетски материјал, тоа не е таканаречената РНК или ДНК вакцина, туку чист протеин што влегува во нашето тело и веднаш делува на имунолошкиот систем. Она што е исто така важно е дека овие вакцини, протеини, се релативно слични со традиционалните вакцини на кои сме навикнати, да речеме вакцини против, тетанус и слично “, рече тој.

Тробоњача претпоставува дека ќе се дава една доза и верува дека оваа исто така може да произведе доволна количина на антитела за заштита.

„Ако компанијата„ Санофи “предвиди можност за производство на антитела, кои нема да ја опфатат првобитната форма на вирусот, но и некои други соеви, тогаш тоа би можело да има поголемо значење во сузбивањето на постојните соеви“, додаде тој.

Сепак, оваа можност сѐ уште треба да се истражи.

Вирусот постојано мутира, па се поставува прашањето колку би било профитабилно за компаниите да произведуваат и пласираат вакцини против секој вид што ќе се појави.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com