27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Новата јахта на Роман Абрамович чини над 400 милиони евра

Најчитани вести

Новата мегајахта на рускиот милијардер Роман Абрамович, наречена „Соларис“, е речиси подготвена за првото свое патување и чини 500 милиони долари (околу 410 милиони евра), пренесува РТС.

Снимен за прв пат, огромниот брод има два софистицирани електрични мотори што го прават – најмоќната јахта во светот. Фактот дека има осум палуби, исто така, доволно зборува за големината!

Јахтата има 48 кабини и може да прими 36 патници, а екипаж од 60 лица е одговорен за неговото работење. Може да достигне брзина од 18 јазли (33,3 километри а час), има носивост од 11.000 тони, а долга е 140 метри.

На пловилото има базен, бар на отворено, џакузи, сауна и хеликоптер. Според британски „Сан“, тоа веројатно ќе биде подготвено да плови до летото.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com