3.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Новата објава на Бритни Спирс предизвика масовни протести во САД: Пејачката на суд изнесе нови детали

Најчитани вести

Собирите на FreeBritney се раширија низ САД откако поп-sвездата минатиот месец зборуваше за својата позиција пред судот. Нејзината последна објава на Инстаграм, во која користеше хаштаг #FreeBreitney, предизвика нови масовни протести.

Во средината на јули, Бритни Спирс зборуваше за својата позиција во изминатите тринаесет години. На шокантно сослушување, поп-sвездата и некогаш најпопуларна тинејџерка во светот, изјави дека поради старателството што го има вре неа нејзиниот татко, таа не може да носи основни животни одлуки. Таа тврди дека покрај тоа што немаат контрола над нејзините финансии и слободно движење, нејзините старатели насилно инсталирале спирала за да ја спречат да остане бремена – иако таа тоа го сака.

Нејзиното сослушување ги потврди приказните што нејзините обожаватели ги споделија на социјалните мрежи со години наназад, поради што се роди движењето #FreeBritney.

Иако движењето првично беше формирано во 2009 година, таа се најде во центарот на вниманието на јавноста само оваа година, откако беше објавен документарец за животот на поп-sвездата, но и откако беа објавени доверливи судски документи во кои се вели дека пејачката е длабоко незадоволна и дека е лишена на основните човекови права.

Претходно, нејзиниот татко, покрај целосната контрола врз неа и нејзините пари, воспостави и контрола врз нејзините секојдневни активности.

Промената доаѓа – полека.

Судијата на Врховниот суд во Лос Анџелес, Бренда Пени и дозволи на Бритни Спирс да го ангажира својот адвокат по шокантно сведочење за „насилното“ старателство кое го контролира нејзиниот живот веќе 13 години.

Пени одобри Спирс да биде застапувана од поранешниот државен обвинител Метју Розенгарт, кој го повика неговиот татко Бритни Спирс веднаш да се откаже од старателството над пејачката.

„Ако ова не е насилство, не знам што е“, рече Спирс, велејќи дека нејзиниот татко Џејмс Спирс како старател и забранил да пие кафе, да зема витамини за косата и ѝ ја одзел возачката дозвола.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести