12.8 C
Skopje
Thursday, May 19, 2022

Новата италијанска влада ќе положи заклетва

Најчитани вести

Новата италијанска Влада, на чело со досегашниот премиер Џузепе Конте, денеска ќе положи заклетва. Инаугурацијата ќе се одржи во претседателската палата во Рим.

Новата влада ќе ја сочинуваат движењето Пет ѕвезди, членка на досегашната владејачка коалиција и опозициската Демократска партија.

Првата 14-месечна влада на Конте падна минатиот месец кога Матео Салвини ја повлече својата антимигрантска партија Лига од коалицијата во неуспешниот обид да се одржат предвремени избори за тој да стане премиер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com