23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022

Новата ера на Buick започнува на први јуни годинава

Најчитани вести

Првиот ден од првиот летен месец од тековната 2022 година беше голем ден за бренд кој работи под контрола на матичниот гигант од Северна Америка…

Имено, на 1 јуни General Motors одржа настан наречен Buick Brand Day. Интересно е што не се одржа во САД, туку во Народна Република Кина.

Ако ова некому му звучи чудно, не би требало да биде, бидејќи брендот Buick минатата година на кинескиот пазар испорача 829 илјади возила, наспроти само 180 илјади на домашниот (американскиот).

За волја на вистината, овие бројки веќе не се рекордни, па можеме да кажеме дека релативно неодамна обемот на продажба ја надмина бројката од 1,2 милиони возила годишно.

Сепак, вистинската работа е да се започне нова ера на Buick во Кина, а модернизираното лого на брендот е  промовирано како симбол на влијание во новата ера.

Неговиот изглед беше веќе наведен во патентните документи, иако во црно-бело, и претставува три брендирани штитови кои се во употреба од 1960 година. Тие сега се порамнети во една линија и симболот е лишен од каква било рамка.

Одржана е и премиерата на два автомобили чиј дизајн е одреден во корпоративниот стил кој неодамна беше прогласен.

Главните карактеристики се тесни предни светлосни групи и широки челусти на решетката на радијаторот инсталирани под негативен агол.

Првото деби е мини-ван наречен Buick GL8 Century. Тука ќе кажеме дека ќе биде најголемиот и најлуксузниот модел во целата гама на Buick.

Претстојниот MPV ќе ја претставува четвртата генерација на моделот GL8. Растојанието помеѓу оските на очекуваниот новодојденец е зголемено во однос на неговиот претходник од третата генерација, од 3.088 на 3.130 милиметри, додека возилото ќе се зголеми во ширина (од 1.878, на 1.980 mm).

GL8 Century нуди вистинска посебна преграда во кабината со вграден телевизор, и само две луксузни седишта за многу важни луѓе видени во задниот дел.

Втората објава се однесува на crossover модел што се уште е во развој. Станува збор за батериски производ на четири тркала што ќе го носи името Buick Electra-X и е претставен во форма на концепт возило.

Се базира на платформата Ultium и го бара правото на користење на системот наречен Super Cruise, кој во себе го крие таканаречениот автопилот.

Инаку, концептот на Buick Electra веќе беше претставен во 2020 година, но тој развоен проект не доби зелено светло.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com