20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Новата влада на Романија положи заклетва, премиер е Лудовик Орбан

Најчитани вести

Новата романска влада, на чело со премиерот Лудовик Орбан, вечерва положи заклетва пред претседателот Клаус Јоанис во претседателската палата во Букурешт.

Владата претходно доби доверба од парламентот по што Јоанис потпиша указ за формирање нова влада.

Новата влада има еден потпретседател и 16 министри.

На претходната влада на поранешната премиерка Виорика Данчила ѝ беше изгласана недоверба на 10 октомври.

Мандатот на новата влада ќе трае до парламентарните избори, кои би требало да се одржат следната година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com