22.6 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Нобеловецот Хандке Persona Non Grata во Сараево и Приштина

Најчитани вести

Во Сараево и Приштина, добитникот на Нобеловата награда, австрискиот писател Петер Хандке е непожелна личност.

Партијата за демократска акција на Бакир Изетбеговиќ донесе ваква одлука, но истото го сторија и властите во Приштина.

На седница од СДА на Изетбеговиќ усвоија декларација со која го осудуваат доделувањето на Нобеловата награда на човек кој го негирал геноцидот во Сребреница.

Додаваат дека Хандке во времето на агресијата во БиХ, ги поддржал големосрпските идеи.

Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли, на Фејсбук ја соопшти одлуката.

„Денеска одлучив да го прогласам Петер Хандке како непожелна личност во Косово. Од денеска тој е „персона нон грата“. Негирањето на злосторствата и поддршката на криминалците е страшно дело“ – напиша Пацоли.

Повеќе балкански земји, меѓу кои и Македонија го бојкотираа доделувањето на Нобеловата награда на Хандке. Писателот важи за голем пријател на српскиот народ и на поранешниот претседател Слободан Милошевиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com