-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

НИШТО од преговорите: Македонија останува без преговарачката рамка

Најчитани вести

Македонија останува без преговарачката рамка денеска во Луксембург по завршената дискусија во Советот за општи работи. Повеќе министри од ЕУ држави упатија поддршка за Скопје и Тирана пред почетокот на состанокот и побараа да не се блокираат двете држави поради постигнатиот реформски напредок, но според дипломатски извори од ЕУ, Бугарија одбила да попушти пред министрите, јавува дописничката на МИА од Брисел.

Дека не се очекува промена на позицијата на Бугарија во однос на ветото за Македонија, претходно јави и Бугарското национално радио повикувајќи се на свои извори. Софија останува на позиција дека немало напредок со Скопје по однос на исполнување на Договорот за добрососедски односи во целост.

МИА пренесува дека дебатата за проширувањето претпладнево на министерскиот состанок во Луксембург била прилично интензивна, посебно во однос на Македонија и бугарската блокада. Бугарската страна меѓутоа и натаму одбивала да попушти, и покрај предупредувањата на земјите членки на ЕУ дека со оваа блокада „ЕУ си пука сама себе во нога“.

На Софија и било предочено повторно дека во прашање е кредибилитетот на целата Европска Унија и критиките на земјите членки кон позицијата на Бугарија биле „многубројни“, велат дипломатите во ЕУ.

Бугарскиот претставник порачал дека „ЕУ не ја разбира длабочината на проблемот“ помеѓу Скопје и Софија, дека овој спор е европско прашање, и дека притоа Бугарија се наоѓа во „специфична ситуација“ поради претстојните избори во јули.

Сепак, Бугарија не може да даде никаква гаранција ни дека со политичка влада ќе го деблокира ветото, жалат европските дипломати. За огромното мнозинство земји членки е јасно дека одвојување од Албанија не смее да има, и дипломатите присутни на состанокот оценуваат дека е речиси невозможно ова сценарио да се оствари, „освен ако нешто се промени до крајот на денот“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести