20.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Нисан и Мицубиши заедно развиваат електромобил

Најчитани вести

Како што пишуваат јапонските медиуми, Нисан и Мицубиши подготвуваат мал електричен автомобил кој во Јапонија би се продавал веќе од следната година.

Двете компании наводно заеднички развиваат електричен автомобил, користејќи заедничка платформа и батерии.

Засега нема конкретни детали освен дека автономијата со едно полнење би требало да изнесува околу 200 километри.

Цената на овој модел би требало да изнесува околу 15.415 евра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести