14.8 C
Skopje
Thursday, October 21, 2021

Никој не ја поддржува владата на „Има таков народ“

Најчитани вести

Мора да се постигне политички договор за владата да трае до пролетта 2022 година, за БНТ искоментира Татјана Дончева од „Стани БГ. Доаѓаме“, која е најмалата коалиција во 46. Народно собрание, и која веќе најави дека утре нема да гласа за владата на партијата на Слави Трифонов.

Според Дончева немало никаква пречка за тоа да се случи со мандатот на „Има таков народ“, освен нивната ароганција и желбата да не почитуваат никого во политичкиот живот во Бугарија. Сепак, разумно е да се формира влада во Бугарија со учество на сите парламентарни партии без ГЕРБ и ДПС.

Според неа, во парламентарната група на „Има таков народ“, освен најблиското опкружување на Слави Трифонов, сценаристите од неговата телевизија, има седум до осум пратеници кои можат да се обединат и да донесат одлука да ја поддржат владата, коментира Татјана Дончева, која е и заменик -претседател на 46 -то Народно собрание на Бугарија.

Според неа, разумно е да се формира влада со поддршка на претставниците на „Има таков народ“ да работи до следната пролет.

Со целосна едногласност трите партии од коалицијата „Демократска Бугарија“ исто така одлучија да не ја поддржат предложената влада од најголемата парламентарна партија во бугарскиот Парламент – „Има таков народ“ , соопшти копретседавачот на „Демократска Бугарија“, Христо Иванов, на брифинг во Националното собрание.

Според Иванов, нема дефинитивен ангажман на „Има таков народ“ за престанок на мандатот на главниот обвинител, Иван Гешев, за судски реформи и за смена на шефот на Комисијата за конфискација на незаконски стекнатиот имот, Сотир Цацаров.

-Овој состав на Советот на министри е најслабиот што некогаш бил избран во Бугарија, категоричен е Иванов.

„Демократска Бугарија“ не се плаши од избори и учество во дебати.

Според него, третиот мандат за формирање влада ќе биде кризен, што може да обезбеди можност Бугарија да има ограничено време до осум месеци. Таквата влада треба да спроведе судски реформи, да ја изнесе земјата од претстојниот четврти бран на Ковид-19 и да гласа за буџетот за следната година, само откако ќе се одржат предвремени парламентарни избори во Бугарија.

Во оваа влада „Демократска Бугарија“ предлага да се поканат само успешни министри од привремената влада, која беше назначена од претседателот Румен Радев.

Според Иванов, доколку третиот мандат го добие БСП, тоа ќе значи осуда на пропаст и одење на нови избори и јасно треба да се каже дека ќе биде дадена на најмалата политичка сила во 46. Народно собрание „БГ! Доаѓаме”.

Иванов ги повика политичарите во Народното собрание да не ги палат мостовите и да ги надминат тензиите за да постигнат договор за влада со ограничен мандат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com