31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Никој не знае каде е и што се случи со неа? ЕНИГМА ЗА НУЛТА ПАЦИЕНТОТ ОД КОВИД за која потрагата трае една година

Најчитани вести

Хуанг Јанинг работеше на Институтот за вирусологија во Вухан и беше наведен како нулта пациент во извештаите на Интернет што беа широко споделени во Кина во првите недели од избувнувањето, минатиот февруари. Наводното откритие создало директна врска помеѓу пандемијата и лабораторијата за која постои сомневање дека случајно го ослободил вирусот, извршувајќи експерименти врз коронавируси кај лилјаците.

Извештаите не кажуваат кога Хуанг се заразила со вирусот или дали преживеала. Сепак, извештаите ја поддржуваат позицијата на американскиот Стејт департмент дека таа била прва од неколкуте истражувачи на контроверзниот институт, кои се разболеле со ковид-19 есента 2019 година, пред официјално да се потврди постоењето на новиот вид корона.

Кинеската влада и претставниците на лабораторијата брзо успеаја да ги демантираат извештаите во тоа време и ги отстранија од Интернет, тврдејќи дека Хуанг е безбедна и здрава некаде во Кина. Наводната порака на Хуанг тогаш се појави на апликацијата „WeChat“, што е кинески еквивалент на „WhatsApp“, во која им рече на своите колеги и професори од Институтот дека е жива, инсистирајќи на тоа дека извештаите се лажни. Ако забележите каква било е-пошта во врска со гласините за Ковид, кажете дека не е вистина – беше напишано во пораката.

Нејзиниот поранешен шеф, професорот Веи Хонг Пинг, тогаш тврдеше дека го напуштила институтот во 2015 година и му се јавила на телефон за да ги демантира извештаите. Еден ден подоцна, кинеската новинска агенција изнесе нејасно тврдење дека разговарала со својот нов работодавач, без да наведува детали.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com