18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Николоски: Соработуваме со Алијанса и Алтернатива, приоритет број еден е да ја турнеме Владата

Најчитани вести

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во однос на локалните избори и тоа дали се размислува за предизборни коалиции и соработки со Алијанса за Албанците и Алтернатива кажа дека има одредена соработка и со Алијансата за Албанците и со Алтернатива во рамки на Собранието како и во рамки на фондацијата Конард Аденауер и дека е возможно до локалните избори да успеат и да ја турнат оваа власт.

– Апсолутно се уште е рано да излеземе со конкретни позиции по однос на локалните избори но обединување на опозициските партии коишто ќе настапат на локалните избори со цел оваа власт да падне на локалните избори знаете дека имаме одредена соработка и со Алијансата за Албанците и со Алтернатива во рамки на Собранието како и во рамки на фондацијата Конард Аденауер која што припаѓа на нашата сестринска партија ЦДУ од Германија.Таа соработка ја продолжуваме во следниот период а мислам дека е возможно до локалните избори оваа коалиција да успее и да ја турне оваа власт затоа што многу интензивно разговараме со пратеници од владејачкото мнозинство и кои што очекувам да ни се приклучат во следниот период и оваа коалиција опозициона да прерасне и зашто да не да стане владејачка коалиција до локалните избори – рече Николоски.

На прашањето дали е можно да има предизборна коалиција меѓу ВМРО- ДПМНЕ и Алијансата за Албанците и со Алтернатива, тој кажа дека се е отворено а приоритет број еден во моментот е да се турне владата и за тоа имаат интензивна соработка.

– Се е отворено значи ќе разговараме во наредниот период. Приоритет број еден во моментот е да ја турнеме владата и за тоа имаме интензивна соработка. Ние апсолутно бараме постојано парламентарни избори тоа го кажува и претседателот на партијата тоа го кажувам и јас така што нашата ракавица е фрлена за предвремени парламентарни избори – нагласи Николоски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com