14.8 C
Skopje
Thursday, October 21, 2021

Николовски: Нема веќе чекање по шалтери, граѓаните ќе можат да ги извадат потребните документи од судовите за неколку минути

Најчитани вести

Нема веќе чекање по шалтери, граѓаните ќе можат да ги извадат потребните документи од судовите за неколку минути, нема повеќе недоставени пресуди и ќе се елиминираат изговорите за застареност за гонење. Со оваа активност судот започна да ја применува регулативата на ЕУ, а ќе следи и опремување на стотици судници и воведување најсовремена информатичка технологија во сите 34 судови во земјата. Од денеска, по електронски пат ќе се вади потврда од казнена евиденција, а набрзо услугата за потврда за кривична евиденција ќе биде достапна и по електорнски пат. Новите услуги ќе бидат достапни на сајтот е-услуги односно https://uslugi.gov.mk/. Дигитализацијата е еден од најголемите приоритети на мојот кабинет, како и дел од приоритетите на владата со „Акција 21“ и „Европа дома“. Со реализација на активностите предвидени со дигитализацијата, се создава и механизам за спречување на корупцијата, а ќе се подобри и начинот на кој граѓаните комуницираат со институциите.

ФБ статус на вицепремиерот Љупчо Николовски

Нема веќе чекање по шалтери, граѓаните ќе можат да ги извадат потребните документи од судовите за неколку минути, нема…

Posted by Ljupcho Nikolovski on Thursday, October 7, 2021

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com