Home » Никола Груевски ги демантира интригите

Никола Груевски ги демантира интригите

by Журнал.мк

Под наслов “Деманти на интригите на исплашените политичари”, поранешниот премиер Никола Груевски на Фејсбук пишува за своите познанства со Данела Арсовска и со Драган Митковски, кои, како што пишуваат медиумите, ќе формираат нова политичка партија.

“Драги Митковски никогаш не ми бил ниту формален, ниту неформален советник, поточно никогаш не сум побарал, ниту добил совет од него. Информацијата за собирањето потписи за партијата на Данела Арсовска ја добив од медиумите и немам никаква комуникација, поврзаност или соработка со било кој од двајцата”, пишува Груевски и објаснува дека “ова е демант на објавите на некои портали, од кои видливо е дека имаат намера да направат конструкција, очигледно излезена од една партиска кујна”.Груевски појаснува:

 

“Со Драги Митковски живеев во исто маало како дете, од мојата седма до некаде околу петнаесетгодишна возраст, по што околу две децении немав ни случајна средба со него. Потоа неколку пати се сретнавме на годишен собир на некогашни деца од тоа исто маало, повеќето одамна иселени од таму, каде што секој со секого разговара и се фотографира и од каде имаме заеднички фотографии, како и при неколку други случајни или спортски настани.

Со Данела Арсовска, како што еднаш објавив сум имал отприлика 6-7 службени средби, во време кога таа беше претседател на ССК, а јас премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Од тогаш, ниту имам комуникација со неа, ниту било каква соработка или поврзаност со политичките активности и планови на Данела Арсовска и на Драги Митковски, ниту пак тие се обиделе да побараат нешто такво”. Груевски ја користи приликата да демантира дека во Будимпешта се сретнал со Артан Груби или со Максим Димитриевски.

“Артан Груби последен пат го сретнав во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на почетокот на 2017 година, во придружба на Али Ахмети. Максим Димитриевски, кој мислам дека е еден од неколкумината кои во изминатите денови добија од ист центар насока деновиве да измислуваат мои наводни средби, не се сеќавам дека било кога во животот сум го сретнал”, пишува Груевски.

На политичките партии кои контролираат одредени портали и имаат некаква моќ им советувам да ги концентрираат напорите, времето и енергијата во продуктивни и општо корисни цели, заради кои и постојат и имаат некаква смисла, наместо во интриги, заговори и бесмислено трошење на времето на активности од ваков тип.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More