Никозија бара построги санкции на ЕУ против Турција

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Санкциите кои вчера беа разгледани од претставниците на земјите членки на ЕУ против Турција, односно нејзините дупчења на морското дно покрај брегот на Кипар, не се доволни според мислењето на Никозија, пишува „Катимерини“.

Медиумот потсетува дека претставниците на Унијата се договорија да спроведат казнени мерки против Турција поради нејзините дупчења, кои таа ги врши во територијални води за кои претендираат Република Кипар и Турската република Северен Кипар, која е призната само од Анкара.

Санкциите вклучуваат прекин на дијалогот на високо ниво, како и на преговорите за Договорот за воздушен сообраќај. Најверојатно ќе биде намалена и претпристапната помош, која Турција, како земја која сака членство во ЕУ, ја добива од Унијата.

Но, за Република Кипар, мерките кои се предложени во документот, се многу општи и празни, а критичарите сметаат дека не се вклучени конкретни ограничувачки мерки, кои ЕУ ветила дека ќе ги воведе уште минатиот месец.

З.Х.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.