21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Никогаш не треба да го допирате ОВОЈ производ во продавниците за време на пандемијата

Најчитани вести

Заради пандемијата на коронавирусот, почнавме да се придржуваме кон превентивни мерки кои помагаат да се спречи ширењето на вирусот. Овие мерки вклучуваат редовно миење на рацете, одржување на физичко растојание и носење заштитна маска.

Иако вакцинацијата против Ковид-19 е во тек низ целиот Свет, сепак не треба да се опуштиме целосно. Сè уште треба да се придржувате до одредени хигиенски навики, а има и неколку главни совети за хигиена што треба да ги следите за да се заштитите од вируси или бактерии.

Имено, една од највалканите предмети што се наоѓаат во продавниците е корпата за производи. Овие корпи се полни со бактерии. За разлика од другите предмети што клиентите често ги допираат, корпите со храна имаат најголем потенцијал за пренесување на бактерии од една на друга личност.

Експертите наведуваат дека рачките за корпи поретко се чистат, па дури и кога се дезинфицираат, тешко е да се направи тоа темелно.

„Речиси е невозможно да се избришат сите површини што луѓето би можеле да ги допрат. За разлика од количките, тешко е да се држи корпата подалеку од лични предмети и облека “, рече педијатарот Лин Постон.

За да се заштитите од микробите, препорачливо е да користите колички за купување наместо корпи. Можете лесно да ја избришете рачката на количката користејќи антибактериски марамчиња.

Кога ќе завршите со шопингот, дезинфицирајте ги рацете. Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) советуваат употреба на средство за дезинфекција што содржи најмалку 60% алкохол.

Дури и кога ќе заврши пандемијата, имајте ги на ум овие совети, бидејќи тие ќе ве заштитат од микроби, вируси и бактерии на кои може да бидете изложени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com