17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

НЕ ЈА ВРШАМ РАБОТАТА НА ЕУ, САМО СЕ ОДНЕСУВАМ КАКО ДОБАР КОМШИЈА, КАЖА ВУЧИЌ ОТКАКО ДОНЕСЕ 5.000 ВАКЦИНИ ВО САРАЕВО

Најчитани вести

Српскиот претседател Александар Вучиќ донесе 5.000 вакцини на „АстраЗенека“ во Сараево и притоа демантираше дека ја врши работата на Европската Унија со тоа што го снабдува регионот со вакцини против ковид-19.

„Не ми паѓа на памет да ја вршам работата на ЕУ. Ние само се однесуваме нормално, како добри соседи и пријатели. Не бараме ништо повеќе, дури ни благодарност. Кога ЕУ нешто донира, тоа е солидарност, а кога ние правиме нешто добро, велат дека тоа е доминација. Каква болест е тоа? Доста ми е од такви празни приказни“, изјави Вучиќ.

БиХ е третата земја во регионот на која Србија ѝ донира вакцини, по Македонија и Црна Гора.

„Очекувавме помош од многу помоќни од нас. Се надевавме дека ќе добиеме вакцини од ЕУ, не ги добивме. Ова не е помош, туку нешто што еднакво ни припаѓа на сите. Србија само имаше среќа да обезбеди повеќе вакцини. Мора да се свртиме едни кон други“, кажа Вучиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com