10.8 C
Skopje
Sunday, October 24, 2021

Не ги игнорирајте БРЧКИТЕ на челото – можеби се предзнак за сериозна болест

Најчитани вести

Резултати од истражување кое го спровеле француски научници од Универзитетскиот медицински центар во Тулуз, укажуваат дека брчките на горниот дел од лицето може да предупредат на потенцијални проблеми со срцето и со крвните садови.

Не можете да видите или да ги почуствувте факторите на ризик како високо ниво на холестерол во крвта или зголемен крвен притисок. Ги проучуваме брчките на челото, бидејќи тие се толку едноставни и многу воочливи – вели авторката на студијата Јоланда Есквирол.

Иако лекарката не навела што би можело да биде врската помеѓу тие видови брчки и кардиоваскуларните болести, истакнала дека избрчканото чело би можело да има врска со намалувањето на елстичноста на артериите поради насобраните наслаги на нивните ѕидови.

Бидејќи крвните садови на челото се многу мали, тие се чувствителни на собирање, што значи дека тоа би можело да биде знак на прерано стареење.

На истражувањето се работело 20 години и во него учествувале 3.200 возрасни здрави лица кои имале 32, 42, 52 и 62 години кога истражувањето почнало.

Секој учесник бодуван е во зависност од длабочините на брчките на челото. Бодовите биле во ранг од нула до три.

Утврдено е дека е дека тие кои добиле еден бод имале поголем ризик да починат од кардиоваскуларно заболување од тие кои добиле нула бодови, додека тие со два или со три бода имале 10 пати поголем ризик.

Самиот поглед на лицето на некоја личност може да открие здравствени проблеми, а потоа лекарот би можел да го посоветува пациентот како да го намали ризикот од болест, објаснила лекарката Есквирол и додала дека потоа следува промена на животните навики, најпрвин на исхраната и количеството и типот на физичка активност.

Бидејќи ова е прв пат болестите на срце и на крвните садови се доведени во врска со брчките, неопходни се натамошни истражувања.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com