25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Нејмар на помош ќе ја повика ФИФА за заминување од Париз, ќе може да си оди за 170 милиони евра?!

Најчитани вести

Според пишувањата на Мундо Депортиво, адвокатите и агентите на Нејмар веќе стапиле во контакт со ФИФА и дознале дека напаѓачот ќе може да замине во 2020 за околу 170 милиони евра доколку го искористи „правилото Вебстер”

Напаѓачот изрази желба ова лето да ја промени средината, да го напушти Париз и да се врати на Камп Ноу. Но Барселона немаше доволно финансии да го комплетира трансферот, а и ПСЖ постави висока цена (последните извештаи велеа 300 милиони евра).

За иднината на Бразилецот сигурно ќе се пишува и во иднина, а ден по затварањето на летниот преоден рок, Мундо Депортиво излезе со сторија за тоа како Нејмар следното лето ќе замине од престолнината на Франција.

Весникот кој е близок до Барса, вели дека Нејмар на помош ќе ја повика ФИФА, и адвокатите и агентите на играчот веќе стапиле во контакт со светската куќа на фудбалот за да се распрашаат за која сума ќе може да биде купена неговата слобода.

МД говори за членот 17 на ФИФА кое е попознато како „правило Вебстер“. Се веруваше дека ова правило може да донесе голем пресврт и промени во начинот на кој функционира фудбалскиот свет (по „правилото Босман“) но ретко кој го користи, до сега ниту една фудбалска ѕвезда не се решила на еден ваков чекор.

„Правилото Вебстер“ всушност им овозможува на играчите помлади од 28 години кои одработиле три сезони или три години од договорот (за играчите постари од 28 години потребно е да одработат две години од договорот), за определена сума да си ја купат слободата.

Бројката се одредува според формула на ФИФА, се земаат неколку параметри, а најзначајни се сумата која е платена за да се купи играчот и колкав дел од трошоците за трансферoт се амортизирани.

МД вели дека во случајот на Нејмар ќе бидат потребни 170 милиони евра.

Доколку Бразилецот се реши на ваков начин да издејствува трансфер, тој ќе биде првото звучно име кое на помош ќе го повика „правилото Вебстер“ за да ја промени средината.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com