Home » Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

by Журнал.мк

Австрискиот канцелар Карл Нехамер оцени дека има нов квалитет на соработка меѓу неутралните и неврзаните земји како Австрија и НАТО, но и дека членството на Виена во западната воена алијанса не е опција и не треба да се разгледува.

„ Австрија е и останува неутрална, но и доверлив партнер во однос на безбедносната политика“ изјави Нехамер, кој присуствува на Самитот на НАТО во Мадрид.

Тој потсети дека Австрија веќе е активна во мировните мисии на ЕУ со околу 400 војници, како и со 300 во мисиите на НАТО и 200 во мисиите на ЕУ.

Според него, Австрија како неутрална земја може да се солидаризира и да делува како посредник.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More