8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

„Неуспехот да се добие датум за преговори со ЕУ (не) ја води земјата во предвремени избори?

Најчитани вести

Одржувањето предвремени парламентарни избори во октомври, заедно со локалните, се поставува како логично прашање одкако е се појасно дека земјата најверојатно нема да може да ги отвори преговорите со Европската Унија во јуни.

Уште еден неуспех веројатно ќе го зголеми притисокот врз владата, чија главна синтагма се еуроинтеграциите, сепак аналитичарите контактирани од Журнал.мк сметаат дека избори нема да се случи во октомври, од две причини.

Прво, партиите би сакале да ја измерат својата сила на локалните избори, а потоа да одлучат дали одат или не на парламентарни избори, и второ, затоа што имаме опозиција која претпочита фолклор отколку реални проблеми, што би го зголемиле притисокот врз владата .

Аналитичарот Тодор Пендаров вели дека со оглед на нашите демократски капацитети, сите можности се бо опција, сепак смета дека до локалните избори во октомври, опозицијата нема да може да наметне предвремени парламентарни избори.

„Резултатот од локалните избори е важен за СДСМ и ДУИ, но во игра е и опцијата СДСМ да се обиде да ја вклучи опозицијата во владата по локалните избори, и трака да ја направи постабилна (ако ВМРО излезе успешна на локалните избори). Сепак, се поставува прашањето која партија би сакала да влезе во владата со партија што покажува тенденција за губење гласови, бидејќи владата ќе ја води СДСМ, а ние веќе ги видовме нејзините политики “, вели Пендаров за Журнал.

Универзитетскиот професор Мерсел Билали се сомнева дека земјата ќе оди на избори поради летаргијата на оние кои можат да наметнат избори. Тој за Журнал вели дека очајот на граѓаните расте секој, и во моментов само 32 проценти од граѓаните се оптимисти во смисла на интеграциите, во споредба со над 90 проценти колку што беше пред десет години.

Овој драстичен пад, вели Билали, создаде летаргична маса неспособна да изврши притисок врз владата да одржи предвремени избори, бидејќи изборите се наметнуваат само преку отпор на опозицијата, што во политичките тековни работи очигледно недостасува.

„Ова ќе го искористи владата, која се чувствува комотно, бидејки имаме македонска и албанска опозиција кои покажуваат лажен патриотизам, додека клучните работи се оставени настрана, како што се странските инвестиции само во источниот дел на земјата со 32 странски компании со 23 илјади работни места, додека во западниот дел само една компанија“, вели Билали, според кого сегашната влада, и покрај желбата на премиерот, не може да се прошири бидејќи тоа не го дозволува ДУИ.

За потсетубање, локалните избори се очекува да се одржат во октомври, а на истите се гледа како тест за силата на политичките партии.

Доколку ВМРО победи во најголемите изборни единици, ќе инсистира на одржување предвремени парламентарни избори, на кои нејзината евентуална победа може целосно да го блокира процесот на интеграција на земјата, заради нејзиниот крут став кон тековните преговори со Софија, без кое решение нема помрднување напред во интеграциските процеси./Журнал.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести