21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Нема простор за eтнички лични карти во ЕУ, вели евроамбасадорот Гир

Најчитани вести

Евроамбасадорот Дејвид Гир денес на прес-конференција во Владата изјави дека регулативата на ЕУ забранува процесуирање на лични податоци за етнички, политички и други верувања во личните документи. Таквата практика, како што рече е дел од европска регулатива. Додаде дека е добро што Македонија работи на тоа да ги прилагоди своите стандарди со тие на Унијата затоа што кога ќе почнат преговорите, овие прашања се првите што ќе се дискутираат.

„Генералната регулатива на ЕУ за заштита на личните податоци забранува процесуирање на лични податоци кои откриваат расно, политичко, етничко, религиско и друго уверување, како и сексуална ориентација и одреден број други прашања. Личните карти во ЕУ сѐ уште се под националните закони, но регулативата што ја споменав и која ги содржи првите правила за личните карти влегува во примена во август оваа година“, рече Гир.

Претходно премиерот Зоран Заев изјави дека за внесувањето на националноста во личните карти зборувал со грчкиот амбасадор во земјава, но немало предупредување од никого.

Oд БЕСА велат дека од внесувањето на етничката припадност во личните карти никој не губи. 

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com