0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

НЕМА ОТСТАПКИ Наставата ќе биде со физичко присуство

Најчитани вести

Сите анализи укажуваат дека училишната година треба да почне со физичко присуство, изјави министерот за здравство Филипче.

– Единствениот начин да им се помогне на децата е да се вакцинираат возрасните, за да се заштитат родителите и постарите лица, како бабите и дедовците. Доколку се појави позитивен случај во училиште, епидемиолозите ќе проценат дали паралелката ќе треба да се префрли на онлајн настава или таа да се изведува комбинирано – рече Филипче.

Тој потенцираше за реакциите на граѓаните за започнувањето на наставата со физичко присуство, кои се од разбирливи причини, при што рече дека се подготвени да дадат други препораки за образовниот процес.

– Сите сценарија и модели се спремни во министерството за образовение, доколу ситуацијата се влоши, сепак се надевам дека до тоа нема да дојде. Според ланското искуство кај онаа бројка на деца кои беа на училиште, кај нив немаше трансмисија на вирусот. Ние ќе ја следиме состојбата, протоколите се подготвени за училиштата и можеме да интервенираме во било кој момент – истакна министерот.

Тестирање на децата, кое е препорачано од СЗО и УНИЦЕФ, засега нема да има. Но, ако има индикација за тоа, ќе се направи рапид тестирање на учениците, но за тоа ќе одлучи епидемиолог.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com