26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

НЕМА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ОД ЛУКСЕМБУРГ: Појасна слика ќе има в четврток во Брисел

Најчитани вести

Откако денеска немаше одлука за преговори од Луксембург, ќе се чека одлуката во Брисел за преговори со ЕУ.

Во четврток и петок во Брисел лидерите на земјите членки на Европската унија ќе одлучуваат за преговорите за зачленување на Северна Македонија и Албанија, откако министрите за надворешни работи не успеаја да постигнат согласност.

Дали францускиот претседател Емануел Макрон може да се премисли ќе биде јасно по Европскиот совет на 17 и 18 октомври. Прашањето за преговори со Скопје и Тирана се очекува да биде тема и на утрешната заедничка седница на владите на Франција и на Германија во Тулуз, во присуство на Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com