Home » Нема веќе никакви дилеми: Грција без Адетокумбо на Мундобаскетот

Нема веќе никакви дилеми: Грција без Адетокумбо на Мундобаскетот

by Lina Muslija

Иако и претходно се најавуваше дека Грција без својот најдобар кошаркар Јанис Адетокумбо ќе настапи на престојното Светско првенство, сега е дефинитивно и потврдено. Грците до последен момент го чекаа својот кошаркар, меѓутоа НБА ѕвздата ќе мора да го пропушти.

Центарот на грчката репрезентација и на Милвоки го напиша тоа и на социјалните мрежи.

„После неколку месеци работа и повеќе состаноци со медицинскиот тим јасно е дека не сум подготвен да се натпреварувам на ниво кое е потребно за да учествувам на Светското првенство“, напиша Адетокумбо.

Грција со тоа ќе биде драстично ослабена на овој Мундијал. Ривалите на нашиот јужен сосед се САД, Нов Зеланд и Јордан.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More