20.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Немало расизам на натпреварот ПСЖ-Башакшехир

Најчитани вести

Немало расиситчки навреди на натпреварот помеѓу ПСЖ и Башакшехир, одигран во декември минатата година, пишува во извештајот на УЕФА, тврдат романските медиуми.

Натпреварот во Париз, беше прекинат поради наводните навреди што ги упатил четвртиот судија, Себастијан Колтеску, кон помошникот тренер во Башакшехир, Пјер Вебо.

Играчите на турскиот тим, по инцидентот го напуштија теренот, а натпреварот со нови судии се одигра наредниот ден.

Про Спорт, тврди, дека УЕФА спорвеле темална истрага и дека не нашле ниту еден доказ за расизам.

„Романските судии го употребиле зборот „негру“ за да го идентификуваат Вебо, меѓутоа тој збор нема навредливо значење во романскиот јазик“, стои во извештајот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести