21 C
Skopje
Friday, May 14, 2021

„Некој ќе одговара за ова“: Натрапници провалиле на имотот на кралицата Елизабета

Најчитани вести

Двајца натрапници упаднале во имотот на кралицата Елизабета во Виндзор. Упадот се случи минатата недела, но веста дури сега е потврдена за британските медиуми.

Осомничениот, 31-годишен маж и 29-годишна жена, наводно ги скокнале оградите во Кралската ложа, во близина на местото каде што кралицата ги шета своите кучиња и јава коњи, пишува The Sun.

Кралицата во тоа време не била на имотот, но според извештајот, принцот Ендру бил таму.

Двојката е уапсена и наводно е пуштена со кауција.

Ова е втор инцидент со кражба на кралскиот имот што се случи за само неколку дена. Да потсетиме, во средината на април на кралскиот имот беше уапсен 44-годишната Шпањолка која тврдеше дека е свршеница на Андреј.

“Ова е зачудувачки пропуст. Сите беа во состојба на готовност по првиот натрапник, и сега тоа се случува повторно. Некој ќе одговора за ова. Тоа е непростливо”, изјави извор за британскиот таблоид.

Двојката талкала наоколу пред некој да ги забележи и повикал полиција.

“Тоа е целосно неприфатливо и ја прави кралицата ранлива. Ова е многу загрижувачко и работите навистина треба да се променат”, рече Кен Варф, долгогодишен телохранител на принцезата Дајана.

Додека трае пандемијата на коронавирус, кралицата живее во замокот Виндзор наместо во Бакингемската палата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести