Home » Неколкумина загинати во одрон и поплави во Јужна Кореја

Неколкумина загинати во одрон и поплави во Јужна Кореја

by Журнал.мк

Во дводневните обилни дождови во Јужна Кореја загинаа најмалку седум лица. Двајца се исчезнати во лизгање земјиште и во поплавите, три лица загинаа откако свлечиштата предизвикани од поројните дождови ги затрупаа нивните куќи во два централни града.

Се наведува дека уште две лица биле пронајдени мртви на друго место во несреќи поврзани со лизгање земјиште, а уште две лица загинале во уривање на зграда предизвикана од лизгање на земјиштето во централниот град Нонсан во петокот.

Евакуирани се повеќе од 1.500 луѓе, а илјадници домаќинства останаа без електрична енергија во изминатите неколку дена.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More