10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Незадоволни граѓани на Конго ја запалија зградата на градскиот совет

Најчитани вести

Незадоволните жители на Бени, град во источниот дел на Конго, го запалија објектот градскиот совет и упаднаа во Мировната мисија на ОН.

Инцидентот се случи откако во најновиот напад, бунтовниците синоќа убија осум лица и киднапираа деветмина.

Во градот се слушнале и пукотници кога полицијата и мировните сили се обиделе да ја растераат толпата народ, која насилно влезе во базата на ОН и запали возила на ОН.

Тие неколку дена протестираа пред ОН поради честите напади на бунтовниците од Сојузничките демократски сили, а во немирите загинаа двајца цивили и двајца полицајци.

Мисијата соопшти дека не може еднострано да изведе операција во регион каде е веќе активна војската на Конго и оти не може да учествува во конгоанските воени операции без повик.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести