10.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Неделава ќе се утврдува буџетот за 2020-та

Најчитани вести

Владата неделава ќе го утврдува буџетот за 2020-та. Се предлага растот на економијата следната година да изнесува 3,8 насто, а буџетскиот дефицит да биде 2,3 проценти.

Според министерката Ангеловска следната година акцент ќе биде ставен на вложувањето во човечкиот капитал.

Расправата по буџетот што го подготви Министерството за финансии, Владата почна на седницата минатата недела, а треба да се утврди на седница оваа недела.

Откако ќе го усвои Владата, предлог- буџетот за 2020-та година ќе биде доставен до Собранието на усвојување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести