23.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

НЕВЕРОЈАТНО! ОБНОВЕНА ЦЕЛА КУЌА ЗА САМО 5.000 ЕВРА: Самохрана мајка открива трикови за заштеда – сите треба да ги слушнат

Најчитани вести

Со малку фантазија, добра волја и многу физичка работа, можете да го трансформирате вашиот дом во најмодерен агол, како оние што ги гледаме во списанијата.

Сигурно ќе помислите дека за ваков потфат се потребни многу пари. Дека не е така, самохрана мајка од Велс го докажа тоа.

Кога Шарлот Гриди (28) се пресели во трошна куќа, сфати дека не е како домот што го сакаше за нејзините синови Енцо (7) и Броди (4).

Со скромен буџет од само 5.000 евра, не и преостанува ништо друго освен да планира добро како ќе ги потроши . Направи груба скица, а потоа се фрли во темелно чистење на куќата, која беше во катастрофална состојба – полна со отпушоци од цигари, ѓубре расфрлани низ целата просторија, со трошни етизони и повеќегодишни наслаги на нечистотија …

Првото нешто што требаше да се стори беше големи работи – менување на подови, столарија, плочки … беа потребни две години да го заврши проектот, но не го изгуби трпението. Таа сакаше да создаде дом од соништата за своите деца и за себе.

„Отсекогаш сакав проекти„ направи сам “и секогаш се обидував да преуредувам нешто користејќи ги само парите што ги имав на располагање“, рече младата мајка, која пред својот Инстаграм профил сподели неколку слики и по реновирањето.

Погледнете каква беше куќата и како изгледа сега …

Најголемиот дел од идеите ги пронашла на Интернет, а како што вели, работите најмногу ги извршувала сама …

“Се реновирав и се украсив. Немав пари да правам бања и кујна кога се вселивме, па се погрижив за сè со онолку пари колку што имав”, изјави Шарлот, која даде се од себе да заштеди , реновира и среди, но има и работи што таа мораше да ги купи, како што се плочки за бања и слично.

Таа едноставно ја пребои кујната, по што изгледаше како нова. Трикот што таа самата го примени и што им го препорачува на другите е наместо да ги лупите старите плочки , едноставно залепете нови на старите – тоа е поекономично и побрзо!

„Пред две години немав ништо, но не се откажав. Секогаш има светло на крајот од тунелот, и кога немате пари да купите нова кујна или да им платите на мајсторите , секогаш има начин да се преуреди нешто.“заклучи таа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com