2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Неверојатно, но вистинито: 8 мали нешта кои можат да ви го продолжат животот за неколку години

Најчитани вести

Не е важна само генетиката, туку и начинот на живот

Иако скоро сите мислат дека генетиката е клучот за подолг живот, студијата покажа дека не е секогаш така.

Постојат одредени животни навики кои исто така чинат да дочекаме длабока старост, а ова се некои од нив:

Важно е да имате рамен стомак

Секој маж, а особено жените кои имаат масни наслаги на стомакот во менопауза, живеат пократко.

Дури и ако имате нормална телесна тежина, а истовремено носите „волан“ околу стомакот, постои ризик да не живеете онолку колку што би сакале, особено ако ги имаме предвид сите болести што ја придружуваат дебелината.

Значи, луѓето кои се послаби и имаат рамен стомак живеат подолго.

Смејте се почесто

Смеењето и расположението го подобруваат квалитетот на нашите животи, а скоро сите истражувања покажуваат дека чувството за хумор и љубовта кон чашата е поздраво и нѐ штити од потенцијални кардиоваскуларни болести и разни инфекции.

Бидете подисциплинирани

Студијата покажа дека совесните и организирани лица дефинитивно живеат подолго од оние чии мисли и постапки се збунувачки.

Размислете за ова и не е на место да бидете подисциплинирани, организирани, ефикасни и ориентирани кон целите.

Пешачете секој ден

Истражувањата покажуваат дека на секои 30 минути неактивност, шансите за развој на посериозни болести се зголемуваат за 32 проценти.

Буквално, секој чекор е важен за одржување на здравјето и намалување на ризикот од срцеви заболувања. Доволно е да се направат 2.100 до 4.500 чекори на ден за да се намали ризикот од срцев или мозочен удар.

Често излегувајте и дружете се

Луѓето кои водат активен социјален живот и излегуваат почесто живеат подолго, откриено е истражувањето.

Од друга страна, изолираните луѓе имаат поголем ризик да добијат стрес и да го ослабнат имунитетот.

Сепак, тешко дека ќе можеме да излеземе и да се дружиме многу за време на коронавирусот. Затоа, причината е повеќе да го проколнуваме овој маѓепсан вирус, бидејќи тој исто така влијае на нашето здравје и ги скратува нашите животи, на еден или друг начин.

Подоцно породување

Студиите велат дека ако раѓате деца по 33-та година од животот, шансите за подолг живот се зголемуваат.

Покрај тоа, жените имаат двојно поголема веројатност да живеат, да речеме, 95 години, во споредба со оние кои последен пат се породиле пред 29-та година, чиј живот е многу пократок.

Вршење домашни работи

Редовното вежбање е клучот за здравјето и подолг живот. Но, ако немате премногу време за тоа, доволно е да бидете во форма со домашните работи. На пример, чистење на прозорецот 30 минути ќе потроши 190 калории, а пеглањето ќе ги зајакне мускулите, особено во горниот дел од телото.

Чистење на забите – со конец!

Грижата за хигиената на усната шуплина помага во одржување на здрави и функционални заби, а покрај тоа, верувале или не, тоа ви го продолжува животот.

Освен четка за заби и паста за заби, користете конец за чистење на забите, и наутро и навечер.

Секако, од време на време превентивно посетувате стоматологот за да бидете сигурни дека забите се здрави.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com