19.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Невакцинирани здравствени работници создадоа две корона жаришта во Австралија

Најчитани вести

Властите на австралиската држава Квинсленд објавија дека зголемениот број на новозаразени со британскиот сој на Ковид-19 во Бризбејн потекнува од „две различни жаришта“ и се шири од невакцинирани здравствени работници.

„Од вчера, пријавени се 15 нови случаи на локално пренесување на коронавирусот, вели главниот здравствен директор Жанет Јанг, додавајќи дека ситуацијата е загрижувачка.

Два нови случаи на зараза со британскиот вид се чини дека се поврзани со друго жариште и со еден лекар во болницата „Принцеза Александра“, кој е заразен од 9 март, пишува „Гардијан“.

Австралиската лекарска асоцијација и Федерацијата на австралиски медицински офицери ги објавија резултатите од истражувањето кое покажува дека 43% од здравствените работници во Квинсленд сè уште не ја примиле својата прва доза на вакцината.

Крис Пери, претседател на АМА за Квинсленд, рече дека е јасно дека за вакцинацијата треба време, но ги повика властите да ги забрзаат вакцинациите на лекарите и здравствените работници во болниците.

„Најмалку, секој здравствен работник што работи со пациенти заразени со Ковид-19, треба да се вакцинира и да има соодветна заштитна опрема“, рече Пери.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести