Home Свет Невакцинираните жители на Квебек ќе плаќаат здравствен данок

Невакцинираните жители на Квебек ќе плаќаат здравствен данок

by admin

Канадската провинција Квебек ќе наплаќа здравствен данок на жителите кои не се вакцинирани против Ковид-19, соопштија денеска властите во Квебек.

„Работиме на нов данок за сите возрасни кои одбиваат да примат вакцина против коронавирус бидејќи тие претставуваат финансиски товар за сите граѓани“, рече премиерот на покраината, Франсоа Лего.

Премиерот рече дека десет отсто од граѓаните на Квебек не ја примиле вакцината и додаде дека останатите 90 отсто од вакцинираните не треба да страдаат поради нив.

Според него, тие десет проценти од невакцинираните, возрасни лица, претставуваат 50 проценти од луѓето на одделенијата за интензивна нега во болниците.

Вкупно 2.742 лица се хоспитализирани во Квебек, кој има околу осум милиони жители, а околу 255 лица се на одделенијата за интензивна нега.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More