-0.2 C
Skopje
Tuesday, October 26, 2021

НДИ анкета: Заев во водство пред Мицковски, ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ кај анкетираните

Најчитани вести

Ова истражување е нарачано од американскиот национален демократски институт, а спроведено во Македонија од страна на ИПСОС во март и април 2021, на репрезентативен примерок од 2.410 испитаници.

Претседателот Стево Пендаровски дели 4 проценти рејтинг со пратеникот Димитар Апасиев. Изедначени 2 отсто поддршка на прашањето во кој политичар имате доверба од граѓаните добиле Али Ахмети и Зијадин Села. Најголемата поддршка од анкетираните се слеала за Зоран Заев 8 проценти, а 5 отсто одговориле Христијан Мицковски додека,пак, 53 проценти одговриле дека немаат доверба во ниту еден политичар. Истражувањето го нарачал американскиот национален демократски институт, а во периодот од март и април телефонски биле анкетриани 2.410 испитаници.

Ако Заев води пред Мицковски, ВМРО ДПМНЕ со 14 проценти наспрпти 1о за СДСМ води на прашањето за која партија би гласале доколку настапува самостојно на избори. Трета опција за граѓаните е ДУИ со 5 отсто, а Левица и Алијанса на Албанците со еднакви 4 посто поддршка.

Обемното истражување на НДИ ја презентира и поддршка за Европската унија во земјава која е намалена – 67% од испитаниците би гласале за членство во ЕУ, перцепциите за ЕУ се влошени, а 19% се против членството во ЕУ, процент кој во 2018 изнесувал 10%.

Поддршката за НАТО останува висока со 63% , додека противењето на воениот сојуз се зголемило за 9% во однос на 2018, и сега изнесува 24%. Позитивното мислење за Турција, Русија, САД и Кина е зголемено во однос на 2018.

На прашањето „Според ваше мислење, која држава или интернационална институција најмногу ја поддржува вашата земја?“ 26% од анкетираните одговориле Европска Унија (или било која земја од ЕУ) што е пад во довербата споредено со анкетата спроведена во 2018 кога ЕУ имала доверба од 42% кај анкеритарите.

Ова истражување е нарачано од НДИ, а спроведено во Македонија од страна на ИПСОС во март и април 2021, на репрезентативен примерок од 2.410 испитаници, со маргина на грешка +/- 2%.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com