23.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

На 19 април Нов Зеланд ги отвора своите граници кон Австралија

Најчитани вести

Властите на Нов Зеланд денес објавија дека на 19 април ќе ги укинат ограничувањата за патување во Австралија.

Одлуката да се дозволи патување без задолжителен карантин меѓу двете соседни земји, кои покажаа добри резултати во борбата против заразата, беше дочекана со олеснување од бројни семејства разделени од пандемијата, но и од туристички работници кои се бореа да ги одржат и зачуваат своите деловни активности.

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, изјави дека здравствените експерти изразуваат уверување дека ризикот од ширење на вирусот од Австралија е минимален и дека патувањето во моментот е безбедно.

Претходно, Австралија им дозволи на граѓаните на Нов Зеланд да влезат во земјата без карантин, но властите на Нов Зеланд беа повнимателни и побараа сите патници од Австралија да поминат две недели во изолација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести