Home » На холивудските актери им бил понуден договор од милијарда долари

На холивудските актери им бил понуден договор од милијарда долари

by Lina Muslija

Лос Анџелес– Големите американски филмски и телевизиски студија им понудија на холивудските актери повеќе од 1 милијарда долари повисоки плати и подобри услови пред синдикатот SAG-AFTRA да објави штрајк минатата недела, соопшти Алијансата на филмски и телевизиски продуценти (AMPTP).

Здружението на актерите на екранот и Американската федерација на радио и телевизиски уметници (SAG-AFTRA) бараат од стриминг сервисите поправедна распределба на профитот и подобри услови за работа .

Тие повикаа на штрајк во четврток откако не успеа да постигне договор со Алијансата на филмски и телевизиски продуценти (AMPTP), која ги претставува студијата како Дизни, Нетфликс, Амазон и Епл, пренесува Ројтерс.

Тие бараат и подобра заштита на актерите од дигитални реплики, поради што бараат гаранции дека вештачката интелигенција и компјутерски генерираните лица и гласови нема да се користат како замена за актерите.

Договорот што SAG-AFTRA го откажа на 12 јули е вреден повеќе од 1 милијарда долари за зголемување на платите, пензиските и здравствените бенефиции и заостанатите плати и вклучува уникатна заштита во текот на нејзиниот тригодишен мандат, а особено против вештачката интелигенција, се вели во соопштението од понеделникот AMPTP .

Во соопштението се додава дека тврдењето на SAG-AFTRA дека барањата на нејзиното членство не е одговорено е „во најдобар случај неискрено“.

Во понеделникот SAG-AFTRA, кој претставува повеќе од 160.000 актери, каскадери и други филмски работници, објави детален список на своите предлози.

Меѓу другото, бараат генерално зголемување на платите за 11 проценти во првата година од договорот, за да се надомести инфлацијата, а според тврдењата на синдикатот, другата страна излезе со понуда од пет проценти.

Актерите се приклучија на штрајкот на сценаристите што започна на 2 мај, откако нивниот синдикат не успеа да постигне договор со АМПТП.

Додека трае штрајкот, актерите не можат да се појавуваат во филмови, ниту да промовираат филмови што веќе ги снимиле.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More