32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

На Филипини 11 луѓе починале од кокосово вино

Најчитани вести

Најмалку 11 лица починаа на Филипините, а над 300 се згрижени в болница, откако пиеле вино од кокос, што, меѓу другото, се консумирало и на божиќните забави, соопштија денеска локалните власти.

Труењето се случило во покраините Лагуна и Ќезон, јужно од главниот град Манила. Некои од заболените самите го купиле виното, а други го добиле како подарок од локалните власти за празниците, соопшти Министерството за здравство.

Нерегулираното производство и продажба на, инаку – популарниот пијалак Ламбаног, е вообичаена на Филипините. А, често се прави и нелегално, со ставање штетни и опасни додатоци.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com