25.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022

На утрешната седница ќе се одлучува дали јавните обвинители се враќаат во матичните обвинителства

Најчитани вести

Со истекувањето на мандатот на јавната обвинителка Катица Јанева, која вчера беше разрешена, завршува и мандатот на другите обвинители на СЈО.

Советот на јавни обвинители во текот на утрешниот ден ќе ја продолжи седницата на која ќе биде констатиран престанокот на нивниот мандат а ќе биде и одлучено дали тие ќе се вратат во нивните матични јавни обвинителства. 

– Ќе мораме да ги примениме одредбите од Законот за специјалното јавно обвинителство за престанок на нивната функција, затоа што е предвидено дека нивниот мандат не може да го надмине мандатот на специјалниот јавен обвинител. Тоа в понеделник ќе го констатираме со одлука. Став на советот е дека не постојат услови за поставување на вршител на должност во Специјалното јавно обвинителство имајќи го предвид самиот Закон за СЈО каде е наведено дека предлогот за именување на специјален јавен обвинител го дава Собранието – изјави претседателот на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски.

Тој рече дека очекуваат предлог од Собранието и ако биде доставен, ќе постапат по него, бидејќи законот сѐ уште е во важност, а не е постигнат друг договор за Законот за Јавно обвинителство.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com