8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

На северот на Мексико уапсени повеќе од 50 мигранти

Најчитани вести

Мексиканските власти уапсија група од 51 мигрант коишто без документи патувале во преполн камион на северот од земјата, соопшти Министерството за безбедност.

Полицијата ги пронашла мигрантите за време на рутинска контрола користејќи рендгенски детектори.Меѓу мигрантите имало повеќе од 20 малолетни лица од Гватемала, Хондурас, Салвадор, Никарагва и Еквадор, кои подоцна ќе бидат вратени во нивните матични земји.

,,По укажаната медицинска помош, мигрантите се префрлени во центрите за прифаќање и по идентификацијата ќе добијат совет и помош за враќање во нивните земји”, се вели во соопштението.

Полицијата го уапси возачот кој ги превезувал мигранти и во возилото се пронајдени 11.800 долари.Од октомври, има значително се зголеми бројот на мигранти коишто преку Мексико одат во САД, што доведе до тензии меѓу двете земји.По заканата на американската администрација за изрекување санкции, мексиканските власти усвоија построги мерки за запирање на протокот на мигранти и испратија 20.000 лица за безбедност на границата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести