17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

На Нов Зеланд пронајдени ајкули кои светат во темнина

Најчитани вести

Научници тврдат дека откриле три вида ајкули кои живеат во водите на Нов Зеланд, а кои светат во темнина.

Ајкулите се пронајдени на океанското дно источно од Нов Зеланд, а една од нив може да порасне до 180 сантиметри. Станува збор за познати видови, но за првпат во нивниот случај е потврден феноменот на биолуминисценција.

Многу морски животни, како и некои инсекти, произведуваат светлина, а ова е прв пат феноменот да е установен кај големи ајкули.

Научниците сметаат дека на ајкулите им свети стомакот, а тоа го овозможуваат клетки кои се наоѓаат во кожата и произведуваат светлина.

Споменатите ајкули живеат во „зоната на самракот“, односно на длабочина меѓу 200 и 1.000 метри.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com