29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

На Карибите им се закануваат ураган и тропски бури

Најчитани вести

На голем дел од источниот карипски остров Барбадос е прогласена вонредна состојба поради приближувањето на тропската бура Доријан кон регионот, заканувајќи се дека ќе се претвори во мал ураган, за кој прогнозерите велат дека во наредните денови може да стигне до Порторико.

Премиерката Миа Мотли ги затвори училиштата и владините канцеларии низ Барбадос, предупредувајќи ги луѓето да останат на затворено.

Американскиот национален центар за урагани издаде предупредување за ураган во Сент Луција и предупреди на можноста од тропски бури во Барбадос, Мартиник, Сент Луција и Сент Винсент.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com