7.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

На Заев и Ципрас утре во Германија, ќе им биде врачена Меѓународната награда за мир на Вестфалија

Најчитани вести

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска попладне заминува за Мунстер, Сојузна Германија, каде што утре, на свечена церемонија, ќе му биде врачена Меѓународната награда за мир на Вестфалија, која за 2020 година им е доделена на премиерот Зоран Заев и на поранешниот премиер на Грција Алексис Ципрас, информираа владините служби.

Во образложението за наградата се истакнува дека „Зоран Заев и Алексис Ципрас постигнаа историски договор кој како пример за врвен дипломатски пристап, реши отворено прашање и со тоа, меѓу другото, дадоа значаен придонес за стабилноста на Балканскиот Регион“, објаснуваат од Владата.

На свечената церемонија утре во Мунстер наградата на двајцата лауреати ќе им ја додели претседателот на Латвија, Егилс Левиц, како претставник на трите балтички земји кои оваа награда ја добија за 2019 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com