4.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

На донаторска конференција на ОН за Авганистан ветени една милијарда долари

Најчитани вести

ОН денеска во Женева е домаќин на донаторска конференција на која се надеваше дека ќе собере 606 милиони долари (513 милиони евра) потребни до декември за одржување на програмите за помош во Авганистан.

До крајот на попладнето, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш информира дека донаторите ветиле повеќе од милијарда долари.

– Оваа конференција целосно ги исполни моите очекувања во врска со солидарноста со народот во Авганистан, рече Гутереш.

Од распадот на авганистанската влада поддржана од Западот и преземањето од страна на талибанците во август годинава, Авганистан е на работ на растечка хуманитарна криза.

Многу земји подготвени да дадат помош изразија загриженоста за начинот на кој талибанците ќе ги трошат тие средства.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com