7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Најчевска: Кои се овие 800.000 гласачи плус на избирачкиот список?

Најчитани вести

Професорката Мирјана Најчевска има дилеми околу бројот на запичаните граѓани со право на глас и бројката на попишаните граѓани на Република Македонија на 5 дена до завршување на пописот.

Попишани вкупно 1.460.552 лица.

Ако од овие 450.000 се деца остануваат 1.000.000 гласачи.

Кои се оние 800.000 гласачи кои плус од овие се запишани во избирачките списоци?

Која е таа држава во која официјалните податоци варираат за половина од населението? прашува Најчевска во објава на Фејсбук.

Инаку, Државниот завод за статистика отвори пунктови за попишување од денеска како дополнителна алатка како што вели директорот Апостол Симовски а попишувачите биле на терен. Пописот треба да заврши за пет дена односно на 30 септември а досега се попишани нешто над 1 милион и 460 илјади граѓани.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com