3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

Најскапиот руски автомобил е распродаден за само неколку дена (ВИДЕО)

Најчитани вести

Се разбира, зборуваме за моделот на Сенатот односно релативно новата марка Aurus, чие производство за пазарот започна во текот на мај оваа година. Во почетокот на октомври, првите копии пристигнаа во салонот во Москва за да бидат понудени на јавноста. Сепак, по само неколку дена од Аурус објавија дека се продадени сите 350 примероци што треба да се произведат оваа година. Затоа, сега се принудени да ја отворат листата на нарачки за следната година.

И сето ова не би било воопшто чудно ако не зборуваме за автомобил што чини околу 24 милиони руски рубли, или околу 289.000 евра. Се чини дека Русите навистина сакаат да возат претседателска лимузина, но и гордост на новата руска автомобилска индустрија. Затоа, не е изненадувачки што ја избраа само врвната изведба.

Да потсетиме, ова е седан долг над 5,6 метри, што естетски многу потсетува на Ролс-Ројс, чии клиенти ги таргетира, барем кога станува збор за Русија. Во тоа помагаат опциите за оклопна верзија, како и фактот дека автомобилот се напојува со моќен 4.4 V8 мотор во хибридно издание. Развива 590 КС и 880 Nm, што е доволно за да придвижи лимузина од 2,8 тони до ограничени 250 км / ч со забрзување до 100 км / ч за околу 6 секунди.

Да ја споменеме и верзијата со V12 мотор, која ќе биде достапна подоцна. И што е најважно, повеќето компоненти доаѓаат од запад, од познати производители, а потоа се` било договорено од тим локални експерти од институтот НАМИ, носител на развојниот проект.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com