Home » Најрани симптоми кои укажуваат на крвни грутки: Овие промени на телото не треба да ги игнорирате

Најрани симптоми кои укажуваат на крвни грутки: Овие промени на телото не треба да ги игнорирате

by Журнал.мк

Крвните згрутчувања или тромбот можат да бидат исклучително опасни по живот, а тие од крвта патуваат и се шират низ целото тело, па можат да го нападнат срцето, мозокот и другите органи, па да доведат до фатален исход.

Кога крвните грутки ќе ги затнат артериите, мозокот, срцето и белите дробови престануваат да добиваат кислород и како последица на тоа настанува срцев или пак мозочен удар.

Иако во поголем дел од случаите може да се спречи, тромбот предизвикува сериозен проблем во јавното здравје кој убива стотици возрасни секоја година.

Овие симптоми се знак дека е време да посетите доктор:

Кога тромбот се формира во рацете и нозете, длабоко под кожата, тоа се нарекува венска тромбоза. Тоа е опасно затоа што грутките можат да патуваат од срцето до белите дробови. До длабока венска тромбоза може да се стигне доколку долго не сте се движеле.

Отекување – тоа може да се случи на истото место каде грутката се развила или пак на цела нога или рака.

Промена на бојата – може да забележите дали рацете или пак нозете ви се црвени или пак сини.

Болка: Како што состојбата се влошува, така ќе почувствувате поголема болка – од тапа до интензивна.

Тешко дишете – доколку ова се случи, тогаш тоа може да значи дека грутката се преместила од рацете или нозете до белите дробови. Може да се појави кашлица или пак крв при кашлање.

Грчеви во долниот дел од нозете – ова чувство се појавува доколку грутката се наоѓа во ногата.

Кога крвната грутка ќе се најде во близина на срцето, тогаш се појавуваат следните симптоми:

– Јака болка во рацете и прстите;
– Потење;
– Тешкотии при дишење;
– Тешкотии со дишење и потење се појавуваат кога тромбот се наоѓа во близина на белите дробови, што се нарекува белодробна емболија.
– Кашлица;
– Вртоглавица.

За жал крвните грутки можат да стигнат и до мозокот и да предизвикаат мозочен удар. Внимавајте на овие симптоми:

– Тешкотии со видот и говорот;
– Слабост.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More