24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Најпознатиот гејмер замина во пензија поради повреда на палецот

Најчитани вести

Еден од најпознатите гејмери ​​на денешницата, Call of Duty играчот, Томас ZooMaa Папарато, објави дека мора да се повлече од професионалниот гејминг поради повреда.

Имено, 25-годишниот Папарато го повреди палецот и мораше да го оперира, а на својот Twitter профил објави дека „едноставно повеќе не е можно“ да игра видео-игри на професионално ниво поради болка во раката.

„Срцето ми се крши затоа што морам да се откажам од видео-игрите во кои се вложував себеси веќе осум години“, напиша поранешниот член на тимот на NYSL.

Како што вели, тоа е „најтешката работа што некогаш морал да ја напише“, но проблемот со зглобот и палецот е преголем, па не може повеќе да се натпреварува во светскиот гејминг врв.

„Не уживам да се натпреварувам кога не можам да бидам ZooMa, кого сите го знаат и сакаат. Чувствувам дека не би било фер кон себе или својот тим, кога повторно би поминал низ сето тоа, потенцијално правејќи уште поголема штета на мојата рака”, рече тој.

Според податоците достапни на веб-страницата на esportsearnings, Папарато од награди на турнирите, заработил 387.019 долари за време на неговата шестгодишна професионална гејминг кариера.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com