4.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Најновото Бентли: Од луксуз, остана уште да полета

Најчитани вести

Bentley го претстави својот најлуксузен седан во сериско производство до сега…

Запознајте го Bentley Flying Spur Mulliner од 2022 година, премиум верзија на флотата Flying Spur, создадена да ги задоволи потребите на дури и најсложените клиенти. Дебитирајќи за време на настанот „Недела на автомобили во Монтереј“ во Калифорнија, „Flying Spur Mulliner“ доаѓа со ексклузивни детали и опции за прилагодување, создадени како дело на стилот на познатиот бренд и одделот за тренинг. Почнувајќи од надворешноста, предниот дел на овој автомобил доминира уникатна предна маска на која и е даден дизајн со двоен дијамант. Облогата на аспираторот Bentley Flying B е електронски депонирана и осветлена.

Bentley Flying Spur Mulliner доби тркала од 22 инчи, кои се ексклузивни во водечката верзија, и доби полирана завршница со сите акценти и самонивелирачки капаци во центарот на тркалото, кои секогаш стојат исправено, без оглед на положбата на самото тркало. За да се издвојат од остатокот на возниот парк, на овие премиум модели им беа дадени ознаки Mulliner на браниците, додека капаците на огледалата беа завршени со сатен сребрена боја. Дополнителни специјални детали вклучуваат украсени капачиња на резервоарот за гориво и масло.

Внатре во кабината, Flying Spur Mulliner доби ватирани кожени седишта со дијамант-во-дијамант дезен, што го изработуваа осумнаесет месеци. Бентли тврди дека секое седиште добило 712 индивидуални шевови, додека клиентите можат да го изберат својот омилен меѓу осум различни комбинации на бои со три тонови. Централната конзола доби уникатна дијамантска завршница благодарение на деталите на Mulliner. Покрај тоа, ентериерот доби длабоко ткаени душеци Mulliner и осветлени бандажи на вратите. Кога станува збор за кластер часовници со инструменти, Bentley разви нова опција Mulliner, додека Flying Spur е опремен и со електронски контролирани модуларни маси кои исто така се самонивелираат и работат со притискање на копче.

Flying Spur Mulliner доаѓа со три опции за мотор, кои веќе ги претставивме во редовните варијанти на Flying Spur: 4,0-литарски твин-турбо V8, 6,0-литарски твин-турбо W12 или хибриден V6 погон. Цената на новите модели ќе ја објави познатата марка, но знаеме дека оваа специјална верзија Mulliner ќе доаѓа со клучеви во кожа, во специјална кутија, со иста комбинација на бои што ја има и внатрешноста на возилото.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com